Fehérjeszegény étrenddel az élet

Fehérjeszegény étrenddel az élet

Miről is fog ez szólni?

2024. október 22. - P.B.K

Sziasztok!

Veselégtelenség miatt só- és fehérjeszegény diétára ítélt az orvostudomány. Nem fogok vesés kórképekbe belebonyolódni, sem okítani másokat, szimplán étel ötleteket fogok ide írogatni, továbbá amikor boltban látok valami fehérjeszegény kompatibilis élelmiszert azt megosztom itt. A fehérje-szénhidrát-zsír tartalmat is kifogom számolni a fogásoknál. Nem kell még figyelnem a foszfor bevitelre sem, cukorbeteg, laktóz- vagy gluténérzékeny sem vagyok, ezért azokkal nem foglalkozom. Dietetikus azt mondta szénhidrátot fogyaszthatok akármennyit, a zsír is jöhet, így én tényleg csak a fehérjére figyelek. Alapból rendkívül sótlanul eszem, így azon se nagyon kellett kurtítanom. Sokkal egyszerűbb dolgom van, mint egy cukorbetegnek vagy egy glutén érzékenynek. Szóval, basic fehérjeszegény receptek, étel ötletek lesznek.

Azért kezdem el ezt a blogot, mert amikor belecsöppentem ebbe a helyzetbe, nagyon kevés konkrét receptet találtam. Facebookon vannak vesebeteg meg vese diétás csoportok, onnan is lehet nyugodtan szemezgetni.

Kihangsúlyoznám, hogy mikor megállapítanak egy napi fehérje beviteli határértéket, akkor azt testtömeghez adják meg. Ezért a helyesebb megfogalmazás azt hogy pl. hány g/testsúlykilogramm. Mert nem mindegy, hogy valaki 40 kg vagy 90 kg.

Én alapból vékony vagyok. 176 cm magas vagyok, 70 kg testsúllyal kezdtem, ehhez kaptam fehérjebevitelre 55 g/fehérje/nap megszorítást. Ez kb 0,785 g/testsúlykilogrammnak felel meg. 3 hónap alatt le is fogytam 5 kg-ot, így amennyiben az előző tematikát követnék, akkor csak 51 g/fehérje/nap bevitel lehetne. Viszont olyan szépen feljavult a laborom, hogy maradhattam az 55 g-nál, ami már 0,85g/testsúlykilogrammnak felel meg. Micsoda könnyítés :)

Amikor valaki túlsúlyos, úgy tudom a magasságához, korához ideális testsúlyhoz állapítják meg a fehérjebevitelt, meg természetesen a vesekárosodás mértékéhez.

Mikor valaki neki kezd, érdemes a KalóriaBázis ingyenes applikációt letölteni és beállítani a betartandó határokat. Ez borzasztóan nagy könnyebbséget ad. Érdemes szerintem 1 hétig vezetni szimplán diéta nélkül is, hogy lássuk mégis mennyit ettünk alapjáraton. A mérleg hűséges és kegyetlen barátunk lesz, egy digitálisat jobb beszerezni. Nekem még nagyon bejött a kanál formájú pici mérleg, amikor tényleg csak "köpetnyi" adagot kell mérni, ez utazni is tud velem. A KalóriaBázisra visszatérve, vannak ételek benne rögzítve pl. a rakott krumpli vagy rakott kelkáposzta. Pár ételt otthon megfőztem az én receptem után (ahogy anyukám tanította), gondosan kimértem miből mennyi volt benne, és a végén annyira jött ki mint amennyit az applikáció is megadott. Amikor az applikációban találunk olyat, aminek azonos a fehérje mennyisége érdemes kedvencek közé rakni, mert a kereső mindig a sor tetejére fogja nekünk berakni.

Első bejegyzésre egyenlőre ennyi.

Berakok ide a 2016-os Vese világnapjáról egy gyermekrajzot(forrás: google kereső), csakhogy színesedjek kicsit. :)

vese_rajz.jpg

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://feherjeszegenyetrend.blog.hu/api/trackback/id/tr8318713548

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása